Son yıllarda sıkça gündeme gelen kavramlardan biri de Mandela etkisidir. Mandela etkisi, belirli bir insan grubunun ya da topluluğunun gerçekleşmemiş bir olayı veya durumu gerçekleşmiş gibi hatırlaması ve buna inanmasıdır. Başka bir deyişle, bu etki, bir olayı yanlış bir şekilde hatırlama durumudur.

Mandela Etkisi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Mandela etkisinin ilk olarak ortaya çıkışı 1980’li yıllardır. Nelson Mandela’nın o yıllarda öldüğüne inanılırken aslında 2013 senesinde hayatını kaybettiğinin ortaya çıkışı ile anlam kazanan ve tanımlanan bir durumdur. Paranormal araştırmacı Fiona Broome, konuyu araştırdığında birçok kişinin Mandela’nın öldüğüne inandığını fark etmiştir. Hatta bazı kişiler, Mandela’nın eşinin ölüm konuşmasını bile hatırladıklarını söylemiştir.

Bir Hafıza Karmaşası mı?

Günümüze kadar Mandela etkisi teorileri arasında birçok farklı fikir ortaya atılmıştır. Bazıları bunun paralel evrenlerin karışması sonucunda oluştuğunu savunurken, bazıları ise insan hafızasının esnek yapısıyla ilgili teoriler öne sürmüştür. Mandela etkisi, çoklu hafıza karmaşası olarak da tanımlanır.

Mandela etkisi hakkında bilgi almak isteyenler internet üzerindeki makale ve bloglara başvurur. Mandela etkisinde hafızanın çevresel faktörlerden nasıl etkilendiği de ayrıca incelenmiştir. Mandela etkisinin sebebi, bir grubun yanlış bir bilgiyi aktarması veya olayı gerçekleşenden farklı bir şekilde ele almasıdır.

Günümüzde Mandela Etkisi 

Mandela etkisinin günümüzde giderek artmasında medya etkisi önemli bir rol oynar. Sosyal medya ve yazılı basın, Mandela etkisine ciddi şekilde katkıda bulunur. Sosyal medyada paylaşılan herhangi bir fotoğraf, farklı bir açıklamayla sunulduğunda kısa sürede birçok kişinin dikkatini çekebilir ve toplumu ilgili konuya inandırabilir.

Bu durumda olayın doğrusu çok sonradan anlaşılsa bile insanların üzerinde bıraktığı etki açısından ciddi değişikliklere yol açar. Mandela etkisi, sadece ülkemizde değil, dünyada da oldukça yaygın görülen bir durumdur. Birçok kişi, böyle bir etki altında olduğunu bile fark etmeden bu duruma maruz kalır.

Mandela Etkisinin Örnekleri

 

Mandela etkisi günümüzde dünya genelinde yaygın olarak rastlanan bir fenomen haline gelmiştir. Bu konu ile ilgili en bilinen örnek Nelson Mandela’nın ölümüyle ilgili yanlış hatırlamalardır. Ancak, bu etki sadece bu olayla sınırlı değildir ve Mandela etkisi örnekleri oldukça fazladır.

 

En yaygın Mandela etkisi örneklerinden biri de Mickey Mouse’un pantolon askısıdır. Birçok insan, Mickey Mouse’u düşündüğünde pantolon askısı olduğunu hatırlar ancak gerçekte pantolon askısı yoktur.

 

Bir diğer örnek ise Monopoly oyunundaki simge karakter olan adamın silindir şapka ve gözlükle hatırlanmasıdır. Aslında gerçekte bu karakterin gözlüğü yoktur. Benzer şekilde, popüler çizgi karakter Pikachu’nun kuyruğunda siyah bir detay olduğunun sanılması ancak gerçekte böyle bir detayın olmamasıdır.

 

Mandela etkisi örnekleri günümüzde giderek artmaya devam eder. Konuyla ilgili ortaya konan birçok teori olsa da aslında temel olarak Mandela etkisinin toplu halde yanlış bir bilgiye inanma durumu olduğu bilinir. Basının ve medyanın da etkisiyle daha yaygın bir hale gelen bu durum farkında olmadan insanları ciddi bir şekilde etkilemeye ve farklı durumlar açısından da olmayan durumlara olmuş gibi inandırmaya devam eder. Bazı durumlarda gerçek kısa sürede ortaya çıkarken bazı durumlarda yıllar sonra da ortaya çıkar.